Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir bebek olmadı. Zaten gecede bir veya en fazla iki kez kalkardı. Fakat yaptığım hatalarla işi ben zorlaştırdım.

Yatma zamanı gelince önce bizim yatakta bir süre vakit geçirir, emzirir, uyutur; uyuyunca yatağına taşırdım. Gece kalkınca bizim yatakta emzirir, uyumasını bekler ve yine yatağına taşırdım. Bu uyumasını bekleme süreleri, benim uykumdan çalmaya başlamıştı. Bir süre sonra da, daha kolay geldiği için gece yanıma aldığımda yatağına taşımaktan vazgeçtim. Sonunda kendi odasına alacağım derken, kendi yatağına bile girmeyi reddeden bir bebeğim olmuştu; üstelik yatakta çok hareketli olduğu ve biz de tedirgin uyuduğumuz için uyku kalitemiz iyice azalmıştı.
Artık uykusuzluk canıma tak dediğinde bir çare aramaya başladım. Neyi yanlış yaptığımı biliyor ama doğruyu uygulamaya çalıştıkça Yasemin tepki gösteriyor, bir adım daha geri gidiyorduk. Bu böyle kendi kendine olmayacaktı. Bir yol göstericiye ihtiyacım vardı.
Ve böylelikle Yasemin 15 aylıkken Asu Hanım’ı buldum.Yasemin’in direncinin kırılabileceğine pek de inanamıyordum aslında ve öyle ağlatarak eğitmelere filan da dayanamazdım. Asu Hanım’la ilk konuştuğumda ‘Ferber yöntemine kesinlikle karşıyım, çocuk ağlatarak uyutulmaz deyince’ programa başlamaya karar verdim. Mucize beklemeyerek ama denemekten zarar gelmez diye düşünerek.
Çok doğru bir kararmış. Çok yumuşak bir geçişle bizim yatağımızda uyuyan bir bebekten kendi yatağında kendi kendine uyuyan bir bebeğe kavuştuk. Gecede en fazla bir kez kalkıyor, o zaman da emip, kendi yatağına (hem de kendi rızasıyla) dönüp, uyumaya devam ediyor. Tatillerde bile yatağına bırakıyorum ve uyuyor, bu kadar kolay!
Program süresince Asu Hanım süper bir destekti, çok doğru ve yerinde tahminler ve dokunuşlar yaptı hep. Bazen bizi tatil vs. gibi gerekçelerle programı aksatmamıza rağmen; paket süresini de dikkate almayarak Yasemin kendi kendine uyuyuncaya dek elimizi bırakmadı.
Hatta aradan üç ay geçti ve daha dün başım sıkıştığı için yine bilgisine danıştım ve sağolsun yine desteğini esirgemedi.
Zamanında uyku danışmanımız var dediğimde bıyık altından gülenlere sesleniyorum; biz uyuyoruz. Bir bilene danışmak iyidir.

Yeşim Yılmaz Can/ Sinan Can

Asu’dan Not: Tatlı mı tatlı bir aile daha… Görüşmeye ailecek geldiler, bayılırım ailecek gelenlere… Bana mesajdır bu süreci nasıl yürüteceklerine… Her konuştuğumuz şeyi gerçekten başarıyla uyguladılar, arada yurtdışı tatili bile yaptılar Yasemin ile… Dilerim; ebeveynlik yolculukları hep böyle geçer:) Sevgiyle…

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...
  • Nesrin Anaç Bayhan

    #piknik

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …