Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Sadece uyku değil bundan sonraki her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğime inanıyorum…

Asu Hanım ile tanışmadan önce, dört aylık oğlumu ya memede ya da ayakta sallayarak uyutabiliyorduk. Hatta geldiğim son aşama, memede uyutup uyandırmadan bacaklarıma alıp sallamak ve uyanıncaya kadar kıpırdamadan bu şekilde durmaktı. Oğlumu sersem ettiğimi bile bile çarşaf gerip sallamak da Ege’nin ağlama krizlerini hafifletme yollarımızdan biriydi. Kaldı ki doğumdan önce çocuğumu asla sallamam diyen anne adaylarındandım:( Kucakta ve bebek arabasında uyutmayı saymıyorum bile. Ama artık oğlum büyümüş, gaz sancıları ve ağlama krizleri ile geçen dört ayı bir şekilde atlatmıştık. İki ay sonra nasıl işe başlayacağımı kara kara düşünüyordum. Uyku problemini çözemezsem çalışan bir anne olmak imkansız gözüküyordu. İşe başlayamamak bir yana, bir anne olarak oğlumun ihtiyaçlarını karşılayamamak beni kahrediyordu. Her yerde ağlayan, genel olarak huzursuz, şaklabanlık yapmadığımız zamanlarda yüzü pek gülmeyen ve gece 1-2’lere kadar uyanık, sallamadan gündüzleri uyutması nerdeyse imzansız ve geceleri sürekli uyanan bir oğlum vardı.

Derken Asu Hanım ile tanıştım, daha ilk konuşmamızda insanı rahatlatan, güven veren ses tonu sayesinde “evet, doğru kişiyi buldum” dedim. Çünkü uyku danışmanı arama sürecinde o kadar iddialı tekniklerin varlığından söz ediliyordu ki, dört aydır uyutamadığım çocuğumu iki günde aralıksız 12 saat nasıl uyutmayı başarırlar diye kaygılanıyordum. Tamam artık uykusuzluğa tahammülüm kalmamıştı ama her anne gibi oğluma zarar verecek bir şey de yapmak istemiyordum. Bu düşüncelerle kafam doluyken, Asu Hanım’ın ilk sözü, “dört aylık çocuğa teknik uygulanmaz” oldu:)

Asu Hanım’ın yönlendirmesi ile bütün kötü alışkanlıklarımızı ufak ufak adımlarla bıraktık. En önemlisi, geçtiğimiz her aşamada oğlumun kendini güvende hissettiğinden ve psikolojisine zarar vermediğimden emindim. Asu Hanım’ın sabırlı, öğretici, anlayışlı tavrı ve her ihtiyacımda yanımda olması sayesinde; oğlumu kendi yatağında kendi kendine uyutabilmeyi başarabilmenin ötesinde, nasıl ebeveyn olunması gerektiğini öğrendim. Yeri geldi Ege hakkında konuşmayı bırakıp, sadece bana destek oldu. Başa dönüşlerimizde, daha fazla yapamayacağım dediğim zamanlarda (ki bu genelde her bir aşama atlayışımızda karşılaştığım bir zorluktu) tam desteği ile kendime güvenmemi sağladı. Evet, artık ben anne olmanın hakkını verebiliyordum! Bu duygu o kadar güçlü hissettiriyor ki, uyku değil bundan sonraki her türlü zorluğun üstesinden gelebileceğime inanıyorum. Ege de mutlu, yüzünden gülücükler eksik olmayan bir çocuğa dönüşmüştü, huzursuzluktan eser yoktu. Bu arada rahatlıkla işe de başladım:))

Asu Hanım’ın çocuk sevgisiyle dolu yüreğiyle bana ve oğluma verdiği destek için çok teşekkür ediyorum.

Aytül

 

Asu’dan Not: Aytül Hanım ilk aradığında çok sakindi; konuştuk ve kapattık; tekrar görüşür müyüz açıkçası bilmiyordum… Tekrar aradığında çalışmaya başlamaya karar vermiştik ve bundan sonraki tüm görüşmelerimiz durum ne kadar zor olursa olsun o sukunetle geçti… İlk görüşmeye eşiyle gelen az danışanımdan bir tanesi. Ege Kaan çok minik olmasına rağmen Aytül Hanım’ı eşiyle birlikte gelmiş görmek bana çok iyi geldi. Her adımda, birlikteydiler… Kaan’da istediğimiz noktaya ulaştık. Bu şahane süreçte ben de çooook cici bir aile tanımış oldum. İyi ki tanışmışız; iyi ki çalışmışız:)

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …