Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Hale der ki: Anneyim Yüz Kaplan Gücündeyim…

Bu ay Yüz Kaplan gücünde başka bir anne sorularımı cevapladı… Benim için öncelikle geç kazanılmış bir dost; sonra da yaşamımı güzelleştiren; fikirlerine çok değer verdiğim ve her tür soruma mutlaka bir cevap bulabilen bir kadın. Ayrıca; şahane bir anne… Üstüne üstlük bir maceraperest… Girişimci eş ruhum da olabilir aslında… Tüm detaylar için okumanız gerekiyor… Bakın; Hale neler yapıyor: Kısaca kendinden bahseder misin?
Merhabalar, ben Hale. 1983, İstanbul doğumluyum. Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdikten sonra kendimi bir çok dönem arkadaşım gibi kurumsal hayatta buldum. Okul boyunca da yaptığım pazarlama ve reklam alanındaki stajlar aslında yolumu o zamandan çizdiğimin bir göstergesi sanırım. 10 yıldır kurumsal hayatta pazarlama alanında çalışıyorum ve çıktısını dışarda görebildiğim bir iş yapmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Yaklaşık 3 senedir oğlum Kaan’ın doğumuyla ise annelik kulvarında suda hayatta kalmaya çalışıyorum. Bunlar dışında ise tam bir kitap kurduyum. Bıraksan bir köşede saatlerce mutlu mesut okurum. Son 4 aydır ise bir pop korosunda şarkı söylüyorum, çok mutluyum.

hale-hakanKurumsal hayatının yanında; bir hayaliniz var eşinle birlikte… Ben biliyorum ama senin ağzından duymak istiyorum: Sergüzeşt ve hikayesini…

Sergüzeşt, macera demek. Hayattaki her anın ve yaşadıklarımızın birer macera olduğunu düşünerek bu ismi seçtik ve sanırım hayatımızın en büyük maceralarından birine adım atmış olduk.
Büyükada’da doğup büyüyen eşim uzun zamandır orda bir şeyler yapmayı hayal ediyordu, sonunda bu sene mayıs ayında hem de Anneler Günü’nde butik bir otel olan Sergüzeşt’i açtık. Bu ikimizin de ilk girişimcilik tecrübesi, bu yüzden bazı şeyleri iş başında öğrendik ama birinci önceliğimiz sıcak ve samimi bir ortam yaratmak oldu. Umuyorum ki bunu başarıyoruz. Otelin her aşamasında kendimize hep biz olsak ne isterdik diye sorduk. Sonunda mottosu “Önce hayallerinizi toplayın, sonra da eşyalarınızı” olan bir otel işletmeye başladık.
Otelin binası eski bir Rum evi, bu nedenle hepsi kendine özgü 10 tane odası var. Hem aile havasını hem de bir otelde bulmanız gereken konforu bir arada sunmak gibi ince bir denge tutturmaya çalışıyoruz. Otelin yanı sıra bir de kahvaltımızı verdiğimiz ve çeşitli organizasyonlara açtığımız Sermest isimli bir de kafemiz var. Şimdi ilk kış sezonunu yaşamanın heyecanındayız.

hale-ihone-eylu-423

Çocuk ve iki iş nasıl gidiyor? Nasıl başa çıkıyorsun?

Kaan 6 aylıkken iş hayatına geri döndüm, 1 yaşına kadar süt iznini haftada bir gün kullanmak bana yumuşak bir geçiş yapmam için oldukça yardımcı oldu. Kaan 1 yaşına geldiğinde ise normal iş düzenime alışmıştım. Tabii otelle birlikte düzenimiz oldukça değişti. Bir kere 7/24’lük bir çalışma düzenine girmiş oldum. Şu anda hem işlerin oturması hem de kış sezonuna girmemizle rahatlasak da 5 ay kadar bir süre çok hızlı bir tempoda gittik. O dönemde bakıcımızın olması ve ailemizin desteğiyle hep beraber bu dönemi nispeten daha kolay geçirdik. Hem ofiste ve otelde işler aksamasın hem de her gün Kaan’la bire bir vakit geçirebileyim diye bayağı bir çabaladım. Ama yorucu olduğunu itiraf etmem lazım: )

img_3726

 

Annelik hikayeni paylaşır mısın? Nasıldı hamilelik, doğum, sonra kucağına almak ve sonrası…

Evlenirken niyetimiz kısa sürede cocuk sahibi olmaktı, ancak 2 ay sonra hamile kalacağımı pek ummuyorduk. Yaz ortasında basan aşırı sıcaklar, sürekli bir karın ağrısı derken daha 4 haftalıkken hamile olduğumu öğrendim. Nemutlu bana ki rahat bir hamilelik geçirdim; aşırı duygusal değildim hatta karnım büyüyene kadar çok hamile gibi de hissetmiyordum. Ancak özellikle hareketlerini hissetmeye basladıktan sonra daha çok bağ kurdum, hatta hamilelik romantizmi ile bir iki kere hamilelik günlüğü tutmak istedim, her hafta aynı yerde fotograf cektireyim dedim ancak devam ettiremedim: ) En büyük avantajım ise cevremdeki o sıradaki tek hamile olmamdı, gerçekten özellikle de ofiste cok el üstünde tutuldum, çok keyfini çıkardım: )
Planlı bir sezaryanla 39. Hafta sonunda doğum yaptım. O andan tek aklımda kalan Kaan’ı kucağıma alıp ama bu çok küçük diyerek gözyaşlarına boğulmam sanırım. Eve geçtikten sonra hızlı bir toparlanma sürecim oldu, daha önce pek bebek tutamadığım vs için aslında korkuyordum Kaan’la ne yaparım diye ama yavaş yavaş her şeyi yapmaya başladım ve onunla ilgilenmekten çok mutlu oldum.
İlk doğurduğumda beni gören herkes “Bunlar iyi günlerin diyordu.” ama benim için o çoğunluğun aksine Kaan büyüdükçe onunla paylaşımımız arttıkça annelik daha güzelleşiyor. Tamam yenidoğan kokusu diye bir şey ama çocuğunuzu karşınıza alıp sphbet etmek diye de bir tatlılık var.
Zaman zaman çok tökezlediğim oluyor tabii, o zaman da yardım almaya inanıyorum.

Bir de turkisiminimalizm konusu var; bahseder misin hedefin nedir? Bence harika bir hesap; benim her gün kendimi sorgulamama sebep oluyor…
Öncelikle çok teşekkür ederim, bunu duymak beni inanılmaz mutlu ediyor. Bundan 5 sene önce bir şekilde sadeleşme, minimalizm konularına tesadüfen denk gelip sonra zamanla sindirdiğim ve bu konuda neden hiç Türkçe bilgi yok diye başladığım bir şey aslında. Önce sadece Türk İşi Minimalizm isimli blog vardı, sonra bir online dergide yazdım bir yıl kadar. Çok fazla çeviri yazım oldu. İstedim ki bir dolabı sadeleştirmekten bilinçli alışveriş nedire bir kaynakça gibi olsun. Arada tembellik edip uzun aralar verdim sonra hem blog hem instagram olarak devam ettirmeye başladım. Kendi üzerimde ilk başta çok başarılı olarak uygularken doğumdan sonra iin ucunu çok kaçırdım. Şimdi yine evde bir sadeleşme dönemine girdim. Kendim için kıyafet vs alışverişini yapmayı bıraktım bir süre için. Hem düşünsel hem de fiziki olarak hayatımda ne olması beni mutlu ediyor biraz onu sorguluyorum.
Son 1 senedir minimalizme olan farkındalığın büyük bir oranda arttı. Artık bu konuda yazan, kendi içeriğini üreten birbirini teşvik eden bir çok hesap var, bu konuda Türkçe bir kitap çıktı. Bunlar beni çok mutlu ediyor. Burdaki hedefim yaptığım paylaşımların daha düzenli olması ve hayatıma gerçek anlamda uygulayarak teoride kalmamak.

Çok teşekkürler… Ben takipteyim. Bir gün minimalizm konusunu sindirebilmeyi ve hayatıma uygulayabilmeyi umuyorum… Ayrıca; Sergüzeşt hem ismi hem kendi harika bir butik otel oldu. Henüz bir kere gelmeyi başarabildik; bundan sonra daha da sık ziyaret edebilmeyi umuyorum..

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …