Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Ne kadar erken, o kadar iyi…

Güzel kızım 6 aylık olmuştu sonunda. Peki ne olmuştu da ilk 6 ay akşamdan sabaha kesintisiz uyuyan kızım sık sık uyanmaya başlamıştı??? İlk gece saat başı uyanma derken ikinci gece 40 dakikada bir uyanmaya başladı. Üstelik memede 5-10 dakikada uyuyan kızım, uyumamaya gecenin bir yarısı kalkıp, 2 saatlik oyun molalarına başlamıştı. Genel duyumlar bebeklerin 6 aydan sonra uykularının düzene girdiği yönündeydi, oysaki doktorumuza danıştığımızda bunun devam edeceğini, bilinçlendiği için anne-babayla daha sık zaman geçirmek, oynamak için daha da sık uyanacağını öğrendik.

‘Yaşam kalitem ne zaman artacak?’ diye sorduğumda, yaşam kalitemin artmasını istiyorsam uyku eğitimi vermemin gerektiğini öğrendim. Böylece tanıştık çok sevgili danışmanımız Asu Hanım ile. Telefon görüşmesi buluşma derken aileden biri oldu bir anda. Çok ölçülü ve içten samimiyeti ile ikna oldum ilk görüşmede. Ve ilk geceden itibaren değişiklik başladı hayatımızda.

Memeden başka sakinleşme yolu bilmeyen kızım 4. günde yatağında kendi kendine uyumaya başlamıştı hem de inatlaşmadan, ağlatmadan… Bir süre sonra emiyor bile olsa uykusu geldiğinde yatağını ister hale geldi. Doğduğundan beri gündüz uyumayan, en iyi ihtimalle ağzında meme varken 40-45 dakika şekerleme yapan kızım artık 2-2.5 saatlik gündüz uykuları uyuyor. Yatılı misafirler, şehirlerarası yolculuklar düzenimizi etkiledi ancak sevgili Asu Hanım bıkmadan usanmadan başa dönüşlerimizde benim bile zorlandığım sabrı gösterdi. Hem kızımı hem beni sakinleştirerek. Şimdi 9 aylık oldu ve görüyorum ki beklemeyerek çok doğru bir karar vermişiz. Bilseydim gebeliğimden itibaren hem kendim hem yeni doğan kızım için başlardım uyku eğitimine.

Ne kadar erken, o kadar iyi…

Binnur & Saygın

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …