Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Dilara der ki “Anneyim Yüz Kaplan Gücündeyim”

Anne olmak yaşamımdaki en güzel deneyim sanırım… Kendimi çok özel hissetmemi sağladı… Kendimi çok güçlü hissetmemi sağladı… Zorlukların içinde gülümseyebilmemi sağladı… Çalışsın veya çalışmasın her anne farklı farklı bir yolculuk yaşıyor… Bildiğim bir şey var ki: annelik her anneye kendi farkında olduğu güçten öte bir güç katıyor… O yüzden bu bölümün adı Anneyim Yüz Kaplan Gücündeyim..

İlk röportajımız sevgili arkadaşım Dilara Ardalı Üstün ile… Dilara’nın ikiz bebekleri ile kurumsal yaşamını nasıl yürüttüğüne bizzat şahit oldum… Sonra yaşam bizleri farklı yollara yönlendirdi… Dilara başka başka işler yaptı… Hep takip ettim; gücüne, cesaretine şaşırdım… Bakın kendi ağzından dinleyin neler yaptığını…

source link Kısaca kendinizden, neler yaptığınızdan bahseder misiniz?
1972 doğumluyum. Çanakkale ve Bursa Mustafakemalpaşa’da büyüdüm. Liseyi evden ayrı Bursa’da okudum. Üniversiteye İstanbul’a geldim. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde okudum. Eşimle de burada tanıştık. Okuldan memnun olduğum gibi o dönemin en popüler mesleği olan Bankacılığı seçtim. İki farklı bankada toplam 20 sene çalıştım, en alttan, şube müdürlüğüne, bölge satış müdürlüğüne değişik departmanlarda görev yaptım. 18 senelik evliyim. 13 yaşında ikiz kızlarım var. Bu arada bankacılık ile paralel olarak bir süre blog yazdım, yerel ve ulusal gazetelerde, internet platformlarında ve ünlü bir yemek dergisinde yazarlık yaptım. Bankacılık ruhen zorlayan bir meslek. Bankacılığın ardından ruhen temizleneceğim, başkalarını mutlu edebileceğim, faydalı olabileceğim bir iş yapmak, kendi işime sahip olmak istedim. Kadınlara özel bir spor salonu zinciri şubesinin sahibi oldum. Çok severek yaptığım bu işe kızlarımın bu sene TEOG sınavına girecek olması ve onlara daha fazla vakit ayırmam gerektiğinden bir sene ara veriyorum. Bu süreçte yazı yazmaya geri dönmeyi düşünüyorum. Aslında birçok annenin başvuru kaynağı olacak bir blog ile karşınızda olmayı düşünüyorum.
buy provigil online europe Annelik hikayenizi paylaşır mısınız? İkizleriniz olacağını öğrendiğinizde neler hissettiniz?
25 yaşında evlendim. Hem bankacılık hem evlilik uzun çalışma saatleri çocuk sahibi olmaya konsantre olmamı engelledi. Sonra bir baktım ki yaş 30 olmuş, çocuk sahibi olmaya karar verdik, Allah bize ikisini aynı anda nasip etti. Ailede ikiz olduğu için, annem hep benim de ikizim olacağını öngörürdü. Gebelik testi yaptırdığım gün çoğul gebelik olduğunu öğrenince aslında hiç şaşırmadım, sanki biliyor gibiydim. İnanılmaz bir mutluluk tabi, bir de başınıza geleceklerden haberdar olmadığınızdan bir safdillik var tabi..
http://weband.co.uk/category/journal/ Deneyiminize göre anneliğin en zor yanı neydi?
Annelik başlı başına zor. İkizler doğduğu zaman özellikle ilk aylar fiziken çok zordu. Standart biri uyur diğeri uyanır, biri acıkır diğeri altını kirletir, zor bir dönemdi. Ancak asıl zorluğun 10 yaşından sonra başladığını bana kimse söylememişti. Ergenlik, iki kız aynı anda zor bir süreçmiş, ergenlik bitene kadar da sanki devam edecek gibi görünüyor.
İş aile dengenizi nasıl sağladınız ve sağlıyorsunuz?
Aslında bankacı olduğum dönemde bu dengeyi sağlamayı pek beceremedim ve hep ağırlığı işe verdim. Bunun hatalı bir tutum olduğunu farkedince de daha fazla devam etmek istemedim. Kendi işinin sahibi olmak birçok konuda esneklik sağlasa da yine de dengeyi korumak özellikle çalışma saatleri çok uzun olan işlerde zor olabiliyor.
Çocuklarınızı yetiştirirken nelere öncelik verdiniz? Kimlerden yardım aldınız?
Çocukları yetiştirirken büyük ebeveynler yerine kızların hala dediği ama aslında halaları olmayan bir ablamızdan destek aldık. Benim sabah 9 akşam 10 mesailerim o olmasaydı olmazdı. Çocuklarımıza o kadar iyi baktı ki, bazen Kafkas Tebeşir Dairesindeki gibi gerçek annenin ben değil o olduğunu düşünüyorum. Çocuklar büyürken eşlerin tutarlı olması, büyüklerin karışmasının engellenmesi de önemli unsurlar zannımca.
Çocuklarınızda görmek istediğiniz en önemli özellik ne?
Kızlar büyürken en önemli önceliğim bağımlı olmayan, kendine güvenli, özgür ruhlu, kendi işini kendi halleden çocuklar olmalarıydı. Çok şükür öyle de oldular diye düşünüyorum. Hatta bazen dozun kaçtığını ve bizi hiç aramadıklarını görüyorum ve üzülüyorum ama diğer yandan da seviniyorum.
Şu anda çok güzel ve özel bir iş yapıyorsunuz… Biraz anlatır mısınız?
Biliyorsunuz spor hayatın ayrılmaz bir parçası. Sadece iyi görünmek, zayıflamak için değil, birçok sağlık problemi için de spor yapmak gerekiyor. Kolesterolden şekere, depresyondan skolyoza birçok sağlık sorunundan dolayı doktorlar reçete olarak spor yazıyor. Bunun yanı sıra kendine vakit ayırmak isteyen, sosyalleşmeyi planlayan, arkadaşlarıyla grup olarak vakit geçirmek isteyen tüm kadınlar için bir buluşma noktası.
Girişimci annelere ne önerirsiniz?
Girişimci olmak zor bir süreç. Özellikle bir dönem herşeyi siz yapmak zorunda kalıyorsunuz. Hem pazarlamacı, hem muhasebeci, hem temizlikçi hem de finansçı olmanız gerekebiliyor. Bu da uzun çalışma saatlerine yol açabiliyor. Alt yapıyı hazırlamadan başlanacak bir macera ya işte ya da evde sorun yaşanmasına yol açabilir. Düzen oturtana kadar zor ama profesyonel hayattan çok daha keyifli bir süreç, herkesin bu deneyimi yaşamasını öneririm.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …