Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Uyku Danışmanı Ne Yapar?

Ebeveynler size sesleniyorum.Uykusuzluğun ne demek olduğunu en çok bebeğimiz olunca öğreniyoruz değil mi? Gece uyanmaları, uykuya dalamama, erken uyanma… Ve bebeklikten başlayıp; belli bir yaşa kadar devam eden ve oldukça yorucu, tüketici bir dönem. Uyku bir sağlık problemi değilse; bir uyku danışmanı size yardımcı olabilir.

Peki uyku danışmanlığı nedir? Pek de bilinen bir meslek değil aslında. 18. Yüzyıla dayanan kökleri var… İlk kez ağlatarak uyutma yöntemi 1894’de Dr. Luther Emmett Holt ile başlıyor… 20. Yüzyıla gelindiğinde hala bazı uzmanların ağlatarak uyutma yönteminden bahsettiği görüyoruz (Dr Benjamin Spock)… 20. Yüzyılın ortalarında tamamen ters yönde bir görüşe yelken açıyor uzmanlar: Bebeği tek başına ağlatmak sağlıklı değildir (ki ”Uyusun ki Büyüsün” olarak biz de buna inanıyoruz).

Bebeklerde uyku konusunda o kadar çok kaynak var ki; ve o kadar çok görüş… Peki; size en uygun olanı nasıl seçeceksiniz? Neye göre? Sadece metod kullanmak yeterli mi bebekleri uyutabilmek için? Herhangi bir metoda bağlı kalmadan sadece temelleri sağlamlaştırarak, temel hataları düzelterek bebeği ve aileyi yönlendirmek mümkün mü? Alternatif teknikler kullanabilir miyiz uyku için? İşte, bu soruların ve cevapların hepsi uyku danışmanında. Uyku danışmanı size nasıl yardımcı olur?

Uyku danışmanı, ebeveyni destekler, yol gösterir, alternative metodları gösterir, bebeğiniz ve sizin için en iyi olanı seçer ve bebeğinizi takip eder. Uyku danışmanı size özel bir plan hazırlamakla kalmaz; ”tamam olmuyor” dediğiniz anlarda tekrar destekler… Bir anlamda hemen yanınızdaki omuzdur, bu zor dönemde… Kısaca, sizin bu süreci en pürüzsüz atlatmanıza yardımcı olur.

Sevgiler.

Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …