Blog

Uyuyan bebekler, mutlu hayatlar.

Benim bebeğim çok sık uyanıyor

Benim bebeğim çok sık uyanıyor pek çok annenin dilinden düşürmediği bir cümle… Evet; haklılar! Bebeklerimiz sıkça uyanıyor… Hatta biliyor musunuz ki biz yetişkinler de çok sık uyanıyoruz. Hem bebekler hem de yetişkinler farklılıklar olmakla birlikte aynı uyku evrelerinden geçiyor aslında… En temel fark şu ki: bebeklerin uyku döngüleri 45-60 dakika sürerken; yetişkinlerde bu süre 90-100 dakika sürmektedir. Ve her döngü arasında uyanmak çok normal, bebek için de yetişkin için de. Ama olan şudur ki; bebek kendi kendine dalmayı öğrenmediyse; tekrar uykuya dalamadığı için anne-babayı da uyandırır ki; kendisine uykuya dalması için yardımcı olsun.

Uykuyu 3 ayrı kategoride inceleyebiliriz: Nörolojik, Biyolojik ve Davranışsal. Burada ilk iki kategoriden bahsediyor olacağız.

Nörolojik olarak baktığımızda; iki uyku çeşidinden bahsederiz:

  • Non-REM Uyku: Vücut kendini yeniler, kemik ve kaslar gelişir, ve bağışıklık sistemi güçlenir. Non-REM Uyku derin uykudur ve Non-REM uyku esnasında uyandırılırsak pek de bu durumdan hoşlanacağımızı zannetmiyorum.
  • REM Uyku: Başka bir deyişle Rüya Uykusudur. Bu uykuda; kaslar paralize olmakta, ancak beyin çalışmaktadır.

İlk dört ayda; bebekler uykularının %50’sinde REM Uykudadırlar. Beyin geliştikçe REM Uyku oranı %20’lere doğru geriler. (Başka bir deyişle; bebek uyku olgunlaştıkça REM Uyku miktarı azalır ve N-REM uyku miktarı artar)

Biyolojik olarak incelersek; aklımızın bir kenarında kalmasını isteyeceğimiz en önemli detaylar şöyle olacaktır:

  • Sakinleştirici hormon MELATONİN üçüncü aydan sonra üretilmeye başlar.
  • Aynı dönemde bebek gece, gündüz farklarını öğrenmeye başlar.
  • 24 saatlik gece gündüz döngüsü en önemli biyolojik ritmimizdir. Bu ritm; gün ışığında bizi uyandırır; ve hava kararınca uyku haline geçmemizi sağlar. Gece gündüz döngümüz Melatonin hormonunun serbest bırakılması ile kontrol edilir. Yani, gün ışığında; daha az melatonin üretilirken; gece/ karanlıkta melatonin daha çok üretilerek, kişinin uyku moduna geçişini kolaylaştırır.
  • Uyku pencerenizi kaçırırsanız; ya da bebeğinizin uyku penceresini kaçırırsanız (yani uyku ipuçlarını yakalayamazsanız); vücut Stres Hormonu diye de adlandırabileceğimiz KORTİZOL hormonunu salgılamaya başlar. Bu yüzdendir ki; bazı çocuklar uykuları geldiği halde; ekstra hiperaktif veya enerjik olurlar.
Bu yazıyı paylaşabilirsiniz...

Daha sakin, uyuyabilen, bebeği ile iletişimi daha güçlü bir anne oluverdim…

  Ela’nın 84200 kere uyandığı gecelerden birinin sabahında artık gücü, sabrı, neşesi kalmamış yeni anne …

Bir bilene danışmak iyidir…

Yasemin’i kendi odasına ayırmaya karar verdiğimizde sanırım 10 aylık kadardı. Aslında hiçbir zaman zor bir …

Oğlumuzun ağlamasını asla ve asla istemiyorduk

Uras’ı ilk 4 ay babası dışında kimselere emanet edemedim, emerek ya da pusette açık havada uyuyordu sadece. …